Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

ukruszony ząb

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • ukruszony ząb

    Witam, wczoraj miałam dość przykry wypadek podczas koncertu, a mianowicie ktoś mocno uderzył mnie w głowę co spowodowało mocne zacisniecie szczeki i ukruszenie kawałka (myślę, ze nawet mniej niz 1mm) górnej jedynki. na początku sie bardzo przestraszyłam, ale jak zobaczyłam jak wygląda w lustrze to się uspokoiłam. wydaje mi sie, że mogła zostać ukruszona, bo była trochę dłuzsza od drugiej jedynki, a teraz wyglądają na równiejsze. jednak jest trochę chropowata, lekko pobolewa (chociaż trudno to nazwać bólem, bardziej czuję, że tam jest), jednak boli tylko sam koniec w miejscu odkruszenia. Jednak bardziej obawiam się odkruszonego szkliwa, nie ma go na jakiejs 1/3 zęba (jeśli to faktyczniej jest szkliwo).
    Wizyte u dentysty mam dopiero za 2 tygodnie, wydaje mi się, ze wczesniej nawet bym się nie dostała. ząb na szczeście się nie rusza, staram sie myć teraz zęby po każdym posiłku..
    moje pytanie dotyczy głównie tego czy muszę natychmiast isc do dentysty i czy istnieje jakaś możliwośc, ze będę mogła stracić ten ząb

  • #2
    Proszę przesłać zdjęcie tego zęba.
    Zawsze lepiej zgłosić się do stomatologa jak najszybciej. Po urazach zawsze należy wykonac rtg aby ocenić stan korzenia zęba.

    Komentarz


    • #3
      dziekuję za odpowiedź, zrobiłam zdjęcie, jednak jedyne wyraźne było robione lekko od dołu dlatego róznica miedzy jedynkami wyjade się dużo większa.

      co do zęba to zauważyłam lekko zwiekszoną wrażliwość na ciepło i zimno oraz na dotyk.

      Komentarz


      • #4
        Na zdjęciu wygląda to dobrze (mogło być gorzej). Nie widze tu braku szkliwa na 1/3 powierzchni korony zęba. Chyba że od strony jezykowej.

        Postrzępiony brzeg można albo delikatnie wygładzić albo dobudować brakującą część (chyba lepiej). Odbudowa z kompozytu lub licówka porcelanowa. Na początek z kompozytu i ocena wrażliwości zeba i obserwacja (kilka do kilkunastu miesięcy).
        Nadwrażliwość może się utrzymywać do czasu zabezpieczenia kompozytem.

        Proszę tak jak do tej pory oszczędzać tego zęba przy gryzieniu, uważać na skrajne temperatury posiłków i dobrze oczyszczać.

        Powinno byc dobrze!

        Komentarz

        Pracuję...
        X