Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

sztyft-mozliwe wysunięcie z korzenia????

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • sztyft-mozliwe wysunięcie z korzenia????

    Witam! Mam pytanie odnośnie sztyftu (metalowego chyba) umieszczonego w moim zębie. Kilka miesięcy temu ułamał mi się ząb (6) i dentystka zaaplikowala mi tam sztyft. Po kilku miesiącach zrobiła mi się ropna przetoka od tego zęba i po zrobieniu zdjecia okazalo sie, ze ząb nadaje się do usunieca. Na zdjeciu RTG widac dokladnie, ze sztyft znajduje sie nie w korzeniu zęba ale pomiędzy dwoma korzeniami, w tkance!!! Dentystka powiedziala, ze w skutek zapalenia (czy tej przetoki ) sztyft sie przesunal ... czy to jest mozliwe ??? Czy moze po prostu od początku sztyft zostal zle umiejcowiony ? i może od tego zrobila sie tak ropna przetoka? Dzisiaj zęba usunelam ... bardzo prosze o odpowiedź . Pozdrawiam !

  • #2
    Zdjęcie rtg może oszukiwać bo nie jest trójwymiarowe. Wykonanie zdjęcia pod kątem może zaburzać obraz, dlatego dobrzy dentyści nigdy nie leczą zdjęcia tylko leczą pacjenta. Z tego co Pani pisze, wydaje się, że sztyft był osadzony błędnie tak jak Pani pisze

    Stan zapalny raczej nie spowodował przesunięcia sztyftu, ale trudno mi oceniać jeśli tego nie widzę. Tym bardziej obwiniać dentystę o jakiś błąd. Od tego są biegli. Ale aby się przekonać o tym jak umiejscowiony był sztyft należałoby obejrzeć zęba po usunięciu .
    Tam widać wszystko. Rozumiem, że zęba już nie ma i d...a.

    Zdarza się czasem, że po założeniu sztyftu dochodzi do złamania korzenia i jest to powikłanie, a nie błąd. Objawy są podobne.

    Ja sam sperforowałem w ten sposób zęba (u kolegi lekarza żeby było ciekawiej) ale bez większych problemów udało się zęba uratować. Niestety trzeba dysponować bardzo dobrym wyposażeniem i drogimi lekami żeby to zrobić. W przeciwnym razie do usunięcia.

    Przykro mi i współczuję utraty zęba ale teraz czas pomyśleć jak go zastąpić?

    Komentarz


    • #3
      Bardzo dziękuję za odpowiedź! Szkoda, ze nie pomyslalam o tym, zeby ogladnac tego zeba po wyrwaniu - dentystka pytala, czy chce go sobie wziac ( niektorzy pacjenci podobno zabieraja ) ale ja stwierdzilam, ze po co mi on ... sytuacja jest o tyle tragiczna, ze ząb obok (7) zostal usunięty w tamtym roku , z winy lekarza i tym pięknym sposobem nie mam dwóch zębów obok siebie a mam dopiero 21 lat Jesli chodzi o zlamanie korzenia to na zdjeciu widac wyraznie, ze korzenie są całe więc wydaje mi się, ze raczej to nie to, o czym Pan pisał. Wydało mi sie mało prawdopodobne, zeby sztyft przesunal sie z korzenia ( !! ) w skutek zapalenia... wrecz zdaje mi sie to niemozliwe ale niestety ciezko sie wyrazac na temat o ktorym nie ma sie zielonego pojecia ... W kazdym razie dziekuje bardzo za odpowiedz I ma Pan racje, trzeba pomyśleć o zastąpieniu tej ogromnej czarnej dziury w szczęce!!!! Co Pan poleca? Pozdrawiam !

      ps. czy ewentualnie moglabym Panu przeslac to zdjecie? Jestem po prostu ciekawa opini innego lekarza, teraz to i tak nie ma juz wiekszego znaczenia no ale dla samej swiadomosci swojej ...

      Komentarz


      • #4
        Może został usunięty z winy lekarza ale zawsze pytam wtedy pacjentów poco się zgłaszali do dentysty jak ząb był zdrowy. A jak był chory no to nie z winy lekarza .

        Złamanie korzenia na rtg nie musi być widoczne, bo najczęściej jest to złamanie pionowe VRF Vertical Root Fracture. Poza tym aby było widoczne musiałoby nastąpić przemieszczenie odłamów. Mówiąc prosto to co my nazywamy złamaniem laik nazwałby pęknięciem, ale w medycynie nie ma pęknięć.

        Do uzupełniania braków polecam implanty, oczywiście jak są warunki. Poza tym trzeba poczekać, aż stan zapalny w miejscu po usuniętym zębie uspokoi się. Trochę na ten temat napisałem .

        Komentarz


        • #5
          Zdjęcie można przesłać. Bardzo proszę.

          Komentarz


          • #6
            Okej, bardzo Panu dziękuję ! Zdjęcie postaram się dolaczyc jutro , zrobie przy swietle dziennym Dziekuje za link, chętnie poczytam .

            Komentarz


            • #7
              Witam! Wysylam zdjecie tego zęba. Czy to wygląda Panu na wysuniecie ( albo przesuniecie) sztyftu z korzenia , spowodowane zapaleniem ?

              Komentarz


              • #8
                No raczej nie wygląda.

                Komentarz


                • #9
                  też mi to na to nie wygląda, chociaz sie na tym nie znam. W kazdym razie dziekuje za opinie! Pozdrawiam

                  Komentarz


                  • #10
                    No przykro mi.
                    pozdrawiam

                    Komentarz

                    Pracuję...
                    X