Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

jaka proteza lub mostek

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • jaka proteza lub mostek

    witam

    mam pytanie

    ma 26 lat jestem na etapie kończenia leczenia ubytków, i usuwania zniszczonych zębów.
    moje braki w uzębieniu to:
    górna prawa 4,5,6
    dolna lewa 4,5 i dolna prawa 5,6

    jakie mam podją leczenie w tej sprawie proteza ale jaka (akryl, szkieletówka) może jakiś mostek sam nie wiem, implanty nie wchodzą w gre

    jaka jest trwałość mostka, protezy akrylowej lub szkieletowej, jakie wady maja te rozwiązania,zalety, co polecacie?

    Pozdrawiam

  • #2
    Rozwiązanie zależy od warunków panujących w jamie ustnej.
    Zwykle choć nie zawsze najlepszym rozwiązaniem na odtworzenie brakujących zębów są w kolejności:
    1. implanty bo najwierniej kopiują własne zęby
    2. mosty - drugie w kolejności- wytrzymałe
    3. proteza szkieletowa
    4. proteza akrylowa

    W przypadku góry- biorąc pod uwagę rozkład sił i mechanikę najlepsze byłyby implanty ale nie wiemy jak tam z kością poza tym nie chcesz implantów.
    Most musiałby się opierać na trójce (3) i siódemce (7) i będzie zbyt długi, więc tutaj nie posiedzi zbyt długo i wpłynie negatywnie na trójkę wyważając ją na zewnątrz. Może doprowadzić do załamania zęba lub rozchwiania i wypadnięcia.

    Na dole
    Jeśli nie implanty to mosty lub proteza szkieletowa ( ale mało komfortowa).

    Jeśli masz 26 lat to chcesz żeby te nowe zęby starczyły na długo. Więc jeśli mają starczyć na długo to nie warto oszczędzać bo nawet 35 tys zł w przypadku średnich implantów (zakładając 7 implantów po 5 tys złotych, a może wystarczy 6 implantów) na następne 20 lat to roczny koszt 1750 zł czyli 146 zł miesięcznie. Przy 40 latach koszt miesięczny spadnie do 73 złotych.

    Komentarz


    • #3
      dziekuje za fachową obpowiedz :-)
      małe sprostowanie-gorna trójka jest ale blabowana jej stan to w ok 60% jest to ubytek uzupełniony 2scianki odbudowane.

      no to zakładajac problemy z mostkiem na górze(uszkodzenie 3 i wypadniecie mostka,)... z racjonalnych,ekonomicznych to i chyba zywotnosc duża wybiorę implanty... ale na razie chwilowy brak gotówki. czy na czas obecny brak uzebienia w wymienionych miejscach wyżej ma duzy wpływ na czas przyszły, czy oslabia to kolejne zęby, jakie są nastepstwa z perspetywy czasu, itd.

      jesli mam nie czekać to ratuje mnie na górze tylko proteza szkieletowa na czas obecny, mam to tak rozumieć?

      a jak ma sie sprawa z mostkami na dole gdybym je wybrał... co jest lepsze co nie wskazane... zeby trzonowe (6Lewa,6i7Prawa) na dole mam blabowane w srodku (czarna b.) scianki zdrowe reszta zebów jest ok.

      Pozdrawiam
      Ostatnio edytowany przez edison_atp4; 08.10.2010, 17:59.

      Komentarz


      • #4
        Brak zębów w łuku zębowym ma trojaki skutek:
        1. Powolny, stopniowy zanik kości, a jest ona niezbędna do dobrego umiejscowienia implantów
        2. Zęby przeciwstawne (położone na przeciw braku) wysuwają się do luki powstałej po usunięciu zęba zaburzając zgryz.
        3. Zęby położone w sąsiedztwie luki przechylają się w kierunku tej luki (kładą się) i również zaburzają zgryz.
        Tu jest link do rysunku przedstawiającego .

        Ad 1
        Zanik jest powolny a jedyną szansą żeby go zatrzymać jest założenie implantów (samych sztucznych korzeni).
        Ad 2 i 3
        Zabezpieczeniem przed przemieszczeniem zębów najlepsze jest jakiekolwiek uzupełnienie protetyczne czyli w tym przypadku faktycznie szkielet albo akrylowa proteza (nie polecam ale tymczasowo może być).

        Jeśli chodzi o dół to aby założyć "mostek" trzeba oszlifować zęby. Kwestia tylko tego jak duże są te plomby czyli jak dużo własnego zęba zostanie po oszlifowaniu ścianek. O tym niestety dowiadujemy się czasami jak zaczniemy już szlifować. Jeżeli nie są wielkie te plomby to zęba wystarczy na tyle by most założyć.

        My sobie możemy tu gdybać i snuć teorie. Po badaniu lekarz może dopiero zaproponować konkretny plan leczenia albo kilka planów, które w trakcie leczenia czasem muszą zostać skorygowane.

        Komentarz

        Pracuję...
        X